Інноваційні методики

ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИКИ

Кольорові палички Кюїзенера

Спілкування та взаємодію сучасних батьків із своїми дітьми варто урізноманітнювати використанням цікавих навчально-ігрових посібників. Серед таких хотілося б виокремити палички для рахування Дж. Кюїзенера.

Бельгійський учитель початкової школи Джордж Кюїзенер (1891-1976) розробив універсальний дидактичний матеріал для розвитку у дітей математичних здібностей. Палички Кюїзенера – це палички для рахування, які ще називають «числа у кольорі», «кольорові палички», «кольорові числа», «кольорові лінієчки».

«Кольорові палички» є поліфункціональним математичним навчальним матеріалом, який дозволяє у ході тактильної взаємодії («через руки») дитини формувати поняття числової послідовності, складу числа, відношення «більше-менше», «право-ліво», «між», «довше», «вище» тощо. Посібник сприяє розвитку дитячої творчості, наочно-дійового мислення, уваги, орієнтування у просторі, сприймання, дрібної моторики, фантазії та уяви, пізнавальної активності, комбінаторних та конструктивних здібностей.

Використання «чисел у кольорі» дозволяє формувати та розвивати уявлення дітей про число водночас на основі рахунку та вимірювання.

Набори «чисел у кольорі», які пропонуються виробниками, відрізняються за кількістю, кольоровою гаммою і матеріалом (дерево чи пластмаса). Розпочинати доречно з використання найпростішого набору - із 116 паличок. Набір складається із паличок-призм 10 різних кольорів від 1 до 10 сантиметрів. Палички однієї довжини виконані в одному кольорі  позначають певне число. Чим більша довжина палички, тим більше значення числа вона позначає. У наборі 25 білих паличок (позначають число 1), 20 рожевих (число 2), 16 блакитних (число 3), 12 червоних (число 4) , 10 жовтих (число 5), 9 фіолетових (число 6), 8 чорних (число 7), 7 бордових (число 8), 5 синіх (число 9) і 4 оранжевих (число 4).
Вибір кольору має на меті полегшити використання комплекту. Палички, що позначають числа 2, 4, 8 утворюють «червону сім’ю». Палички, що позначають числа 3, 6, 9 утворюють «синю сім’ю», а «родину жовтих» утворюють палички, що позначають числа 5 та 10. Підбір поличок у одну «родину» (клас) не випадковий, а пов'язаний  з певним відношенням їх за розміром. Наприклад, до «родини червоних» входять числа кратні 2; «родина синіх» складається із чисел ратних 3; числа кратні 5, утворені відтінками жовтого кольору.

Особливості використання  «Паличок Кюїзенера»

На першому етапі палички використовуються як ігровий матеріал. Діти граються з ними, як із звичайними кубиками, паличками, конструктором і у ході вчаться розрізняти їх за кольором, величиною, формою тощо.

На другому етапі палички вже виступають як посібник для маленьких математиків. У ході ігор діти навчаються розуміти закони загадкового світу чисел та інших математичних понять.

Ігри та вправи із чарівними паличками

 Знайомимося із паличками. Разом із дітьми розгляньте, потрогайте, поскладайте усі палички; зверніть увагу на те, якого вони кольору, довжини; візьміть у праву руку якомога більше паличок, а потім у ліву тощо.

 Завдання з паличками: знайди паличку такого ж кольору як і у мене; поклади стільки ж паличок, скільки і у мене; виклади почергово червону, жовту, червону, жовту палички; яка паличка довша, яка коротша; знайди будь-яку паличку, яка коротше синьої, довше червоної тощо.

 Будуємо з паличок. Запропонуйте дитині на площині побудувати із паличок доріжку для Зайчика, парканчик навколо будиночка, потяг із вагончиками, предмети, меблі, різноманітні будиночки, гаражі, фігурки тощо.

 Викладаємо драбинку. Запропонуйте дитині викласти драбинку із 10 паличок від меншої (білої) до найбільшої (оранжевої) і навпаки; «покрокувати пальчиками» по східцях драбинки; порахувати вголос від 1 до 10 і у зворотному порядку.

 Що змінилося? Викладіть декілька паличок, запропонуйте дитині їх запам’ятати, а потім (поки дитина не бачить) заховайте одну із паличок. Дитині потрібно здогадатися, яка паличка зникла.

 Парні палички. Викладіть декілька пар однакових паличок і попросіть дитину «подружити палички» (скласти парами) тощо.

 Палички і числа. З часом слід формувати у дитини уявлення, що кожна паличка – певне число. Завдання дитині: знайди паличку, що відповідає якомусь числу (1-біла, 2- рожева іт.д.), і навпаки, ви показуєте паличку, а дитина називає відповідне число тощо.

Навчальний посібник «Палички Кюїзенера» призначений для дітей від 3 до 7 років. Підбираючи ігри та завдання, пам’ятайте про вікові особливості, індивідуальні можливості та зацікавленість ваших малюків.